Harita
Anasayfa
Forum
    Bilgisayarda Pratik bilgiler
        Photoshop Hızlı İpuçları ..
   Photoshop Hızlı İpuçları..  
#0

 Photoshop Hızlı İpuçları - Quick Tips - Ümit Yıldız | Ümit Yıldız 


Birden fazla görselin layerını da CTRL+SHIFT tuşları basılı haldeyken sırayla tıklayarak seçebilirsiniz.CTRL tuşu basılıyken bir görsel üzerine tıklarsanız, Layer panelinde otomatik olarak o layer seçili hale gelir.
Tıklayarak hızlı Layer seçme:
Öndeki renk ve arkadaki renklerin yerlerini değiştirmek için de X tuşunu kullanabilirsiniz (Yani beyaz öne-siyah arkaya geçecektir)Klavyeden D tuşuna tıklayarak renklerinizi Default olan Siyah-Beyaza çevirebilirsiniz.
Renk seçme-değiştirme:
Seçtiğiniz alanı arkadaki renk ile boyamak için CTRL+ DELETE kısayolunu kullanabilirsiniz.Seçtiğiniz alanı öndeki renk ile boyamak için ALT+DELETE kısayolunu,
Hızlı boyama:
Fırça-Silgi-Stamp… gibi araçları kullanırken düz çizgiler şeklinde yapmanız gerekiyorsa SHIFT tuşuna basılı tutarken, fırçayı tıklayın,sonra çizgiyi bitirmek istediğiniz yere tekrar fırçayı tıklayın.
Fırçayla düz çizgiler çizme:
Layer panelindeyken, layera sağ tıklayıp Duplicate Layer seçin, ayarlar kısmında Document Setting kısmını NEW olarak değiştirdiğinizde, bulunduğunuz layer yeni bir psd dosyası olarak açılacak.
Bir Layerdan yeni döküman yapma:
Burada unutmamanız gereken önemli nokta; resetleme yapmadan önce mutlaka,  sonradan oluşturduğunuz kendinize özel Pattern-Brush-Styles varsa bunları kaydedin. Resetlemeden sonra tekrar yükleyebilirsiniz.
Photoshop açılırken ALT+CTRL+SHIFT tuşlarına basılı tutarsanız “Reset the Preferences” uyarısını görürsünüz. Kabul ettiğinizde Photoshopunuz ilk ayarlarına dönecektir.
Bazen Photoshopunuz çalışırken sürekli problem veriyor olabilir. Ayarları resetleyerek bu tarz problemlerin bir kısmını çözebilirsiniz.
PREFERENCES Ayarlarını sıfırlama:
[PHOTOSHOP TIP: CTRL+U tuşuyla Hue/Saturation panelini hızlıca açabilirsiniz ]
İlgili bağlantılar
COLORIZE, kutucuğunu seçerek, resmi tek renk tonu şekline çevirebilirsiniz.LIGHTNESS kısmında da resmin parlaklık yoğunluğunu düzenleyebilirsiniz.SATURATION kısmında rengin yoğunluğunu azaltıp çoğaltabilirBuradaki HUE kısmında reng tonlarını değiştirebilir,Bir görselin rengini değiştirmek için MENU> IMAGE > ADJUSTMENT > HUE/SATURATION penceresini açın.
Hızlı Renk Değiştirme:
[PHOTOSHOP TIP: CTRL+ALT+K tuşuyla Preferences panelini hızlıca açabilirsiniz ]
Photoshop ölçü birimi genelde CM yada MM olarak ayarlıdır. Web tasarım için pixel, basılı işler için mm, gibi ölçüler arasında ihtiyacınız olduğunda değişiklik yapabilirsiniz.  Preferences panelinde, Units&Rulers kısmında  Rulers kutusundan bu ayarı yapabilirsiniz.
Ölçü birimini değiştirme:
[PHOTOSHOP TIP: F8 tuşuyla Info panelini hızlıca açabilirsiniz ]
İnfo panelinde W – H şeklinde seçtiğiniz alanın ölçülerini görebilirsiniz. İnfo panelini açmak için, menüden Windows>Info seçin.
M tuşuna basarak seçim aracını aktif hale getirin, ölçmek istediğiniz yeri seçili hale getirin.
Seçtiğiniz alanın ölçülerini görme:
Daha kısa-pratik yöntemlerinizi yorum olarak paylaşırsanız da çok güzel olabilir…
Ayrıca Photoshop birçok işlemin farklı yollardan da yapılabileceği bir program. Ben aşağıda kendi alıştığım-kullandığım-bildiğim yolları paylaşıyorum. Bunlardan daha farklı yöntemler de mevcut. Hatta kendi kısayol kombinasyonlarınızı yapmanız bile mümkün.
Burada Photoshop’da ihtiyacınız olacak kısa ipuçlarını yazmaya çalışıyorum. Hatta bu ipuçlarından bazılarının klavye kısayolları da mevcutsa onları da altlarında belirtmeye çalıştım. Photoshop çalışma işleminizi hızlandırmak için birçok kısayola sahip. Bunları alışkanlıklarınız haline getirerek, çalışmanızı hızlandırabilir, eforunuzu programa değil tasarımınıza yoğunlaştırabilirsiniz.
Photoshop Hızlı İpuçları – Quick Tipswww.imranamcaniz.com


        imran
Site Yöneticisi
Rep Gücü : 2 [+]
Nerden : Turkey
Yaş : 38
Cinsiyet : Erkek
Paylaşım : % 20,1
Tecrübe : % 27,6
Güç : % 47,7
Son Giriş : 10.10.2016 09:29:08
Bookmark and Share 9.5.201509 09:23:26
Hızlı Mesaj
Mesaj Yazabilmek İçin Lütfen Kayıt Olun.
Veya Giriş Yapın.

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Forum kurallarına aykırı başlıkları yetkililere bildirebilirsiniz
Bu forumdan dosya indiremezsiniz